دیزل ژنراتور‌ها یک بخش مهم تامین توان شرکت‌ها هستند. مخصوصا شرکت‌هایی که در حوزه‌های صنعتی کار می‌کنند. خیلی از صنایع به دلیل قابلیت اطمینان و عمر طولاتی، دیزل ژنراتور‌ها را انتخاب می‌کنند. این انتخاب برای آن‌ها دارای اهمیت به علت بودجه محدود آن‌ها و هزینه‌ی شرکت‌ها در کوتاه مدت و بلند مدت است برای صنعت، یک دیزل ژنراتوری نیاز است که در هر زمانی کار کند.

 ما در شرایطی زندگی می‌کنیم که دائما در حال تغییر است، چه شرایط اقتصادی، آب و هوایی یا سیاسی. هر کدام از این موارد ممکن است باعث قطعی برق و صنعت شوند. وقتی قطعی اتفاق می‌افتد، شما به یک دیزل ژنراتور نیاز دارید که قابل اطمینان است و می‌تواند در طول قطعی، برق مورد نیاز شما را تامین کند.

آیا دیزل ژنراتور‌ها از ژنراتور‌های که با گاز طبیعی کار میکند بیشتر عمر می‌کنند؟

هم دیزل ژنراتور و هم ژنراتور‌های گازسوز مزایای خاص خودشان را دارند. دیزل‌ها معمولا انتخاب اول بوده اند، زیرا تجهیزات کمتری برای راه اندازی و مهارت کمتری جهت راه اندازی نسبت به ژنراتور‌های گازسوز نیاز دارند. انتخاب ژنراتور بستگی به چندین فاکتور همچون تامین سوخت و نگه داری، شرایط کارکرد و شرایط بار دارد.

ژنراتور‌هایی که با دیزل کار می‌کنند دارای عمر بیشتر نسبت به گازسوز‌ها هستند (اندازه گیری شده نسبت به ساعت کارکرد) یکی از دلایل عمر بیشتر دیزل ها، تجهیزات ساخت و روش ساخت است. دیزل‌ها از اجزای ساده‌تر و با سرعت کمتر ساخته شده اند. در نتیجه قسمت‌های مکانیکی نسبت به گازسوز‌ها کمتر فرسایش و روی هم سایندگی دارند؛ و به همین علت دیرتر از بین می‌روند یک ژنراتوری که با دیزل کار می‌کند قابلت اطمینان بیشتری دارد، دارای عمر زیادی است و قدرتمند‌تر است.

اما دیزل ژنراتور‌ها چقدر عمر می‌کنند؟ هیج جوابی برای این سوال وجود ندارد. اما تعداد زیادی جواب حدودی و تقریبی وجود دارد. در نظر گرفتن این که دیزل ژنراتور‌ها معمولا با آب خنک می‌شود و سرعت آن‌ها ۱۸۰۰ یا ۱۵۰۰ دور در دقیقه است، آن‌ها معمولا بیشتر از دیزل‌هایی که با سرعت ۱۵۰۰ کار می‌کنند و با هوا خنک می‌شوند عمر می‌کنند.

 دیزل‌ها می‌توانند عمری در حدود ۱۵.۰۰۰ ساعت تا حداکثر ۵۰.۰۰۰ ساعت تا قبل از این که سرویس کامل (اورهال) شوند داشته باشند و بستگی به اسفاده‌ی درست و نگهداری خوب دارد. این تقریبا ساعت زیادی است؛ و ۴ ساعت در روز، تقریبا ۱۴ سال زمان می‌برد تا به ۲۰.۰۰۰ ساعت رسید. این تقریبا ۱۵ ساال کارکرد تا زمانی است که تا یک سرویس کامل (اورهال) انجام داد. اما این‌ها گفته تقریبی است. برای فهمیدن طول عمر یک دیزل ژنراتور، نیاز است تا فاکتور‌های دیگر را نیز در نظر گرفت.

یک جواب دقیق به سوال این که چقدر دیزل ژنراتور عمر می‌کند را می‌توان با در نظر گرفتن دو فاکتور زیر پاسخ داد:
۱- نگهداری دیزل ژنراتور
۲- سایز دیزل ژنراتور

۱-نگهداری دیزل ژنراتور:
هر وسیله‌ای نیاز به نگه داری دارد تا آن را در حالت کاربردی و سالم نگه داشت؛ و این مسئله برای دیزل ژنراتور‌ها هم صادق است. اگر بخواهید که دیزل ژنراتور شما ۵۰.۰۰۰ ساعت قبل از اورهال کلی (Major Overhaul) کار کند، نیاز است دیزل ژنراتور در حال کار را به خوبی نگه داری کرد. به معنی است که:
قطعات دیزل ژنراتور باید به صورت دوره‌ای سرویس و نگهداری شوند.
دیزل ژنراتور باید به صورت دوره‌ای کار کند و استفاده شود.
نگهداری دوره‌ای شامل مواردی، چون تعویض روغن، فیلتر هوا و فیلتر سوخت چک کردن هر تغییری در کارکرد دیزل است، که شامل نشانه‌های زیر می باشد:
صدا
لرزش
دود
افزایش مصرف سوخت

هر کدام از این علائم می‌تواند نشان دهد که دیزل ژنراتور نیاز به سرویس دارد. اما برای اینکه بتوان علائم را تشخیص داد، شما نیاز دارید که دیزل ژنراتور را دوره‌ای روشن و بارگیری کنید.

هر چه راجع به اهمیت روشن کردن و بارگیری از دیزل ژنراتور به صورت دوره‌ای بگوییم کم گفته ایم. این برای افزایش طول عمر دیزل ژنراتور حیاتی است. اگر یک دیزل ژنراتور به اندازه‌ی کافی به صورت دوره‌ای بارگیری نشود، دیزل، وقتی استفاده می‌شود ممکن است از دمای خیلی پایین به دمای بالا برود و روی دیزل فشار زیادی وارد شود.

این فشار و استرس ممکن است عمر دیزل ژنراتور را کاهش دهد. برای جلوگیری از این پروسه‌ی سرد و گرم شدن، مطمئن شوید که از دیزل ژنراتور به صورت دوره‌ای بارگیری می‌کنید و همچنین پیشنهاد می‌گردد روی دیزل ژنراتور گرم کن آب برای گرم نگه داشتن بلوک سیلندر اسفاده شود و وقتی دیزل بارگیری شد قبل از خاموش شدن به مدت چند دقیقه بدون بار یا با بار کم کار کند تا خنک شود. استفاده‌ی دوره‌ای باعث مزایای زیر می‌شود:
– اجزای دیزل روغن کاری می‌شود.
– زنگ زدی محدود می‌شود.
– از سوخت قبل از این که کیفیت آن کاهش یابد استفاده می‌شود.

۲-  سایز دیزل ژنراتور:

دیزل ژنراتور‌ها را می‌توان در بار زیاد استفاده کرد که ۸۰ تا ۹۰ درصد ظرفیت آن کار کردن دیزل در این شرایط  را مطمئن می‌سازد و فشار احتراقی مناسب برای نگه داشتن پیستون در جایگاهش وجود دارد در نتیجه افزایش عمر دیزل بیمه می‌شود.

استفاده از دیزل ژنراتور در بار زیاد به معنی این نیست که از آن از ظرفیتش بیشتر بارگیری شود. یک فرض وجود دارد که هر چی بیشتر از دیزل بارگیری شود برای نگهداری دیزل ژنراتور مناسب‌تر است که این کاملا اشتباه است. در واقع بار گیری بیشتر از ظرفیت دیزل ژنراتور باعث کاهش شدید عمر دیزل ژنراتور می‌شود.

 داشتن بار بیشتر از ظرفیت روی دیزل ژنراتور باعث بیش از حد کار کردن دیزل می‌شود. نه فقط دیزل ژنراتور، هر ماشینی دیزل یا ماشین دیگر اگر از ظرفیتش بیشتر بارگیری شود باعث گرم شدن و آسیب رساندن آن می‌شود. در مقابل بار کم روی دیزل ژنراتور چندین مشکل دیگر ایجاد می‌کند.

دیزل ژنراتور‌ها در حالت پرایم یا استندبای معمولا برای بار ۵۰٪ تا ۸۵٪ ظرفیتشان طراحی شده‌اند؛ و برای حالت دائم کار برای ۷۰٪ تا ‍۱۰۰٪ درصد بار طراحی شده اند؛ و اگر دیزل ژنراتور‌ها زیر بار ۳۰٪ درصد ظرفیتشان کار کنند، باعث وارد شدن گازوییل احتراق نشده به سیستم اگزوز دیزل می‌گردد.

 (Wet Stacking) در واقع از اگزور روغن سیاه شروع به چکیدن می‌کند و این به خاطر این است که دیزل به دما و فشار حداقلی مناسب نرسیده است . وقتی روغن از اگزوز می‌چکد این نشان دهنده‌ی این است که دیزل در حالت کم باری کار می‌کند؛ و اگر در دوره‌ی طولانی در این شرایط کار کند باعث موارد زیر می‌گردد:

از دست دادن توان
کاکرد نا صحیح و ضعیف
فرسودگی سریع
خوردگی محفظه‌ی سیلندر

تمام موارد بالا تاثیر منفی در عمر دیزل ژنراتور دارد سایز کردن دقیق دیزل ژنراتور مهم است و سایزینگ اشتباه برای عمر دیزل ژنراتور مخرب است. تا چقدر عمر دیزل ژنراتور کاهش می‌یابد بستگی به مقدار کارکرد با بار زیاد و یا بار کم دارد. بهترین سایزینگ زمانی برای شما مناسب است که که کاهش ناگهانی ولتاژ و فرکانس در بار لحظه‌ای و همچنین زمان برگشت به حالت فرکانس و ولتاژ نرمال را در نظر بگیرید. اگر نیاز به سایزینگ دیزل ژنراتور دارید با ما تماس بگیرید تا برای شما انجام دهیم.

فاکتور‌های موثر دیگر در طول عمر دیزل ژنراتور
فاکترو‌های دیگری وجود دارد که روی عمر دیزل ژنراتور تاثیر گذار هستند. این فاکتور‌ها شامل موارد زیر است، ولی محدود به موارد زیر نیست:

کیفیت دیزل ژنراتور: سعی کنید از برند‌های معتبر دیزل ژنراتور خریداری کنید. روش نصب، مشکلات و کیفیت سوخت، در دسترس بودن قطعات معمولا برای دیزل ژنراتور‌های قدیمی شرایط محیطی مانند هوای سرد یا گرم، آب شور، هوای آلوده، و مقدار زیاد گرد و غبار در هوا هر کدام از این موارد ممکن است باعث کاهش عمر دیزل ژنراتور گردند. ولی مهمترین آن‌ها نگهداری و سایزینگ دیزل ژنراتور است.

برای مشاهده مقالات و پروژه های بیشتر ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.