ویژگی های روغن مناسب دیزل ژنراتور

موتور دیزل ژنراتور و قطعات متحرک آن که روی هم حرکت دورانی یا رفت و برگشتی ایجاد می کنند نیاز به یک محلول روان کننده دارند تا اصطکاک خشک یا فلز با فلز  بین  آنها را به اصطکاک روان تبدیل کند و مانع از بالا رفتن درجه حرارت و روانسازی آنها گردد.

مایع روان کننده در موتورهای ژنراتور ، روغن است که از مشتقات نفت خام بوده و طی مراحل مختلفی در پالایشگاه ها تولید و تصفیه شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

کیفیت روغن دیزل ژنراتور مصرفی و تعویض به موقع ان در دستگاه دیزل ژنراتور در بهبود طول عمر و کارایی دستگاه ژنراتور برق و هچنین کاهش استهلاک آن دارای نقشی اساسی می‌باشد.

 لذا همواره به کاربران دستگاه‌های ژنراتور برق تاکید می نماید که ضمن تعویض روغن دستگاه دیزل ژنراتور طبق دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری دستگاه حتما از روغن‌های تولید شده توسط کارخانجات معتبر با توجه به نوع روغن (با توجه به کاربری روغن‌ها بر اساس استاندارد‌های API) استفاده نمایند.

 با توجه به نقش مهم روغن در دستگاه‌های صنعتی از جمله دستگاه دیزل ژنراتور به بیان مطالبی مهم در خصوص ویژگی های روغن دیزل ژنراتور می‌پردازیم.

روغن مورد استفاده در ژنراتور برق باید توانایی انجام وظایف خود را به خوبی داشته باشد به عبارت دیگر روغن باید دارای خواص زیر باشد:

دارای گرانروی مناسب در همه درجه حرارت ‌ها باشد.

دارای مقاومت مناسب در برابرعواملی مانند فشار بالا، درجه حرارت بالا، خوردگی و کف کردن باشد.

دارای خاصیت پاک کنندگی و ضد زنگ باشد.

تولید کنندگان معتبر روغن برای دستیابی به خواص بالا در چرخه تولید روغن از مواد افزودنی استفاده میکنند تا خواص مفید بالا را در روغن‌ها ایجاد کنند. امروزه روغن‌های جدید دارای خواص و مواد افزودنی زیر می‌باشند:

۱ افزودنی‌های بهبود دهنده شاخص گرانروی:

همانطور که می‌دانید در درجه حرارت پایین روغن به سختی جریان پیدا میکند یعنی درای گرانروی بالامیباشد و بالعکس روغن در درجه حرارت بالا دارای گرانروی پایین گردیده و به راحتی جریان می‌یابد.

 تغییرات میزان گرانروی روغن در درجه حرارت‌های گوناگون، وظیفه روغن در موتور و کارکرد سیستم روغن کاری موتور‌ها از جمله سیستم روغنکاری دیزل ژنراتور برق را دچار نقص میکن.

به همین دلیل تولیدکنندگان روغن در هنگام تولید به روغن‌ها مواد بهبود دهنده گرانروی اضافه می‌کنند تا روغن دارای گرانروی معینی در درجه حرارت‌های بالا و پایین شود. این روغن‌ها همان روغن‌های چند درجه‌ای یا به اصطلاح اتوماتیک میباشند.

۲ افزودنی‌های ضد اکسیداسیون:

روغن‌های موتور دارای مقداری هیدروکربن اشباع نشده میباشد که با تلاطم روغن در درجه حرارت‌های بالا و مخلوط شدن ان با اکسیژن هوا، باعث تمایل روغن به اکسیداسیون میگردد. اکسیده شدن روغن موجب افزایش غلظت و تشکیل اسید‌های خورنده در آن میگردد.

غلیظ شدن در اثر اکسیداسیون موجب ایجاد رسوب سیاه و لجنی شکل بر روی قطعات موتور می‌شود که این رسوب لجنی دارای اثرات خورندگی روی قطعات موتور نیز دارند.

۳ افزودنی‌های ضد خوردگی:

کارخانجات تولید کننده روغن در زمات تولید روغن به آن افزودنی‌های ضد خوردگی اضافه میکنند که این مواد باعث ایجاد یک لایه محافظ شیمیایی بر روی قطعات فلزی موتور دیزل میشوند و از اثر مواد آلوده و اسید‌های خورنده آب و روغن بر روی قطعات موتور جلو گیری می‌کنند.

۴ افزودنی‌های پاک کننده:

کارکرد مواد پاک کننده موجود در روغن، نه تنها خنثی کردن اثر مخرب اسید‌هایی است که به علت اکسیداسیون و گاز‌های ناشی از احتراق بوجود آمده اند بلکه به پاکیزه کردن قطعات درونی موتور دیزل نیز کمک میکند.

۵ افزودنی‌های ضد کف:

روغن در اثر گردش مداوم درون موتوردیزل و ریزش به کارتل مانند سایر مایعات با هوا ترکیب شده و کف میکند. کف روغن موجب کاهش میزان پمپاژ روغن در موتور میگردد.

افزودنی‌های ضد کف با کاهش میزان کشش سطحی لایه روغن، موجب پاره و ناپدید شدن حباب‌های روغن شده و به بهتر شدن پمپاژ روغن درون سیستم کمک می‌کنند.

۶– افزودنی‌های معلق ساز:

هنگام کار موتور چنانچه ذرات کربن و یا سایر ذرات آلوده کننده خارجی وارد روغن موتور شوند در داخل موتور رسوب می‌کنند که افزودنی‌های معلق ساز، با معلق نگه داشتن این ذرات در خود از ایجاد رسوب در داخل موتور دیزل جلوگیری می‌کنند.

۷ افزودنی‌های ضد سایش و کاهنده اصطکاک در فشار بالا:

این افزودنی‌ها بهبود دهنده کاهش اصطکاک بود ه و با واکنش شیمیایی روی سطح تماس دو فلز تشکیل یک لایه می‌دهند که دارای مقاومت برشی کمتری نسبت به فلز‌های پایه دو سطح میباشد بنابراین با تشکیل این لایه که در شرایط روان کاری مرزی و فشار‌های بالا قطع نمیگردد، اصطکاک میان قطعات متحرک موتور کاهش می‌یابد.

برای مشاهده مقالات و پروژه های بیشتر ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.