دانشمندان در حال طراحی و برنامه‌ریزی برای نصب نسل جدیدی از صفحه‌های خورشیدی هستند که انرژی خورشید را در خارج از کره زمین جذب کرده و برای تأمین نیروی الکتریکی مورد نیاز بسیاری از فعالیت‌های انسانی به زمین ارسال می‌کند.


شرکت کلتک (Caltech) به تازگی بودجه‌ای ۱۰۰ میلیون دلاری برای توسعه پروژه صفحه‌های خورشیدی فضایی دریافت کرده و قرار است انرژی خورشیدی را که در فضا پراکنده است جمع‌آوری و به صورت بی‌سیم به زمین ارسال کند. با استفاده از امکانات موجود در این پروژه علمی انرژی خورشید در هر لحظه می‌تواند در دسترس ساکنان نقاط مختلف کره زمین باشد.

یکی از مدیران ارشد شرکت کلتک بیان کرد: «جمع‌آوری و ذخیره‌سازی انرژی خورشید در خارج از زمین پروژه‌ای بلندپروازانه و شاید در نگاه اول غیرقابل تحقق باشد، ولی در آینده با استفاده از همین روش بخش زیادی از نیاز انسان‌ها به انرژی برطرف خواهد شد. حجم انرژی که صفحه‌های خورشیدی در خارج از زمین قادر به ذخیره‌سازی آن هستند به مراتب بیشتر از زمین است و در نتیجه می‌توان گفت با این روش انسان‌ها به منبع نامحدود انرژی دسترسی دارند.»

هنوز جزئیات دقیقی از نحوه تبدیل انرژی خورشیدی ذخیره شده در فضا به نیروی الکتریکی بیان نشده است، ولی به نظر می‌رسد این انرژی با استفاده از فرکانس‌های رادیویی به زمین منتقل می‌شود و برای مصارف گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر مهندسان شرکت کلتک مشغول بررسی تمامی راه‌های ممکن برای انتقال انرژی خورشیدی به زمین هستند. قطعاً بهترین و مقرون به صرفه‌ترین مسیر انتقال روشی است که در آن کمترین میزان اتلاف انرژی صورت گیرد. طبق خبر‌های منتشر شده احتمالاً فاز اول این پروژه در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۳ راه‌اندازی خواهد شد.

برای مشاهده مقالات و پروژه های بیشتر ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.