سانورتر (SUNVERTER) خورشیدی یک دستگاه الکترونیکی است که می تواند سیستم های پشتیبان موجود را به یک سیستم هوشمند مدیریت انرژی خورشیدی تبدیل کند. سانورتر خورشیدی با نام شارژ اینورتر نیز شناخته می‌شود و ترکیبی از اینورتر، شارژر باتری و یک سوئیچ انتقال به سیستم خورشیدی می‌باشد.

بیشترین کاربرد این دستگاه برای سیستم‌های خورشیدی جهت کاهش هزینه‌ها و کارایی بالاتر با اتلاف انرژی کمتر می‌باشد.پنل های فتوولتائیک خورشیدی به سیستم های موجود متصل می شوند و انرژی تولید شده در باتری ها ذخیره می شود، در حالیکه انرژی اضافی در بار متصل به کار می رود. همچنین باتری ها می توانند از منبع تغذیه برق شارژ شوند.

عملکرد و نحوه کار سانورتر ها

با رشد ذخیره‌سازی انرژی خورشیدی، سانورتر خورشیدی (SUNVERTER) یا اینورتر شارژردار به طور فزاینده‌ای اهمیت یافته است؛ و با توجه به طراحی سیستم خورشیدی شما می‌تواند برای سیستم‌های منفصل از شبکه یا متصل به شبکه مورد استفاده قرار گیرد.

سانورتر تقریبا همیشه شامل یک سوییچ انتقال خودکار است، به طوری که وقتی سانورتر شما یک منبع دیگر از برق AC را تشخیص می‌دهد سیستم را از اینورتر به شارژ کردن باتری انتقال می‌دهد؛ و اگر منبع خارجی برق AC قطع شود مجددا سیستم از باتری به اینورتر انتقال پیدا می‌کند.

این نوع اینورتر‌ها که همراه با شارژر باتری یا شارژکنترلر هستند عملکرد خاصی دارند برای این عملکرد به باتری نیاز دارند. به گونه‌ای که دارای ورودی برق شهر می‌باشند و در صورتی که به برق شهر متصل باشند می‌توانند توسط شارژر باتری که همراه با اینورتر وجود دارد باتری‌ها را شارژ نموده؛ و زمانی که برق قطع می‌شود حال اینورتر انرژی باتری را به برق متناوب (AC) تبدیل می‌کند. این تجهیز به بخش داخلی سیستم شما تبدیل شده است و می‌تواند باتری‌ها را به سرعت پر کند.

به عبارت ساده‌تر یک شارژر اینورتر نوعی اینورتر است که جریان مستقیم (DC) ذخیره شده در بانک باتری را به جریان متناوب  (AC)  تبدیل می‌کند. در واقع سانورتر ترکیبی از دو دستگاه اینورتر و شارژکنترلر است که می‌تواند همزمان و یا مستقلاً عملکرد هردو را داشته باشد.

چیزی که باعث می‌شود این نوع اینورتر منحصر به فرد شود، توانایی آن برای تامین برق تجهیزات الکتریکی (AC) می‌باشد در حالی که به طور هم زمان باتری را نیز شارژ می‌کند. اینورتر‌های همراه با شارژر به دو دسته اینورتر به همراه شارژر باتری اتوماتیک واینورتر به همراه شارژ کنترلر پنل خورشیدی تقسیم می‌شوند.

کاربرد و مزایای سانورتر ها

سانورتر ها با استفاده از الگوریتم یادگیری در سیستم آنها مواردی شامل : کاهش قدرت، روزهای ابری و غیره را پیش بینی کرده و عملیات متعارف را کنترل می کند که سبب می شود این دستگاه  را قابل اعتماد و حتی کارآمدتر  نسبت به سایر دستگاه ها کند.

مزیت اصلی این دستگاه این است که عملیات مداوم مربوط به بار‌های بحرانی را صرف‌نظر از حضور یا شرایط شبکه فراهم می‌کنند. همچنین بیشترین کاربرد این دستگاه برای سیستم‌های خورشیدی جهت کاهش هزینه‌ها و کارایی بالاتر با اتلاف انرژی کمتر می‌باشد. در واقع این تجهیز انرژی بین آرایه‌های سیستم خورشیدی و شبکه را مدیریت می‌کند در حالی که باتری را نیز در حالت شارژ نگه می‌دارد.

تکنولوژی اینورتر‌های همراه با شارژر باتری شبیه UPS می‌باشد و در زمانی که برق شهر قطع شود اینورتر به صورت اتوماتیک وارد مدار شده و برق مورد نیاز مصرفی را تامین می‌کند. با یک سانورتر شما نه تنها می‌توانید انرژی بی وقفه داشته باشید، بلکه انرژی اضافی خود را نیز مهار کنید و آن را به شبکه بازگردانید. شما می‌توانید زمانی که از انرژی تولیدی پنل استفاده نمی‌کنید باتری خود را با برق شبکه شارژ کنید و انرژی اضافی را به شبکه بازگردانید.

برای مشاهده مقالات و پروژه های بیشتر ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.