دیزل ژنراتور های هوا خنک در سالیان متمادی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و دارای سابقه طولانی در قابلیت اطمینان می‌باشند که به راحتی سازگارند و نسبتاً ارزان نیز هستند. توانی که این دیزل‌ها تولید می‌کنند، در رابطه با نگهداری و هزینه‌های اولیه، ژنراتور‌های دیزلی استفاده شده را به یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای تولید برق در سراسر جهان تبدیل می‌کند.

علاوه بر هزینه کم این دیزل ژنراتور ها ، طراحی ساده تضمین می‌کند که ژنراتور‌های مورد استفاده در انواع شرایط محیطی از جمله گرمای شدید، سرما و گرد و غبار فعالیت کنند، در حالی که از یک فرآیند خنک کننده استفاده می‌کنند که همیشه مواد خنک سازی آن همه جا در دسترس می باشد.

در موتور دیزل ژنراتور هوا خنک سیلندر به صورت پره ای ساخته می شود که از طریق هوا بتواند سرعت خنک شوندگی موتور را سریع تر انجام دهند. این موتور دیزل ها برای کوپل با ژنراتور و پمپ ها استفاده می شوند.دیزل ژنراتور هوا خنک در سالیان متمادی در صنایع (پتروشیمی،نظامی،کشاورزی،معادن ، پزشکی و…) به دلیل توان خروجی بالا و هزینه تعمیر و اورهال پایین در شرایط آب و هوایی با گرد و غبار مورد استفااده قرار می گیرد.

کاربرد های دیزل ژنراتور هوا خنک

ژنراتور‌های دیزلی را می‌توان متناسب با تقریبا تمام کاربرد‌ها تنظیم کرد. معمولا، ژنراتور‌های دیزلی خنک‌شونده با هوا در صنایع زیر کاربرد دارند:
-کشاورزی
– امور نظامی (بدلیل مقاومت بالا در برابر شرایط زیست محیطی)
– ساخت و ساز
– منبع توان اصلی
– منبع توان پشتیبان
– تولید روغن
– معدن و جنگلداری
– زمینه پزشکی (از ژنراتور‌های دیزلی جدید در مقابل ژنراتور‌های دیزلی کارکرده استفاده می‌کنند)
– ملک اجاره‌ای (ژنراتور‌های استفاده شده بهترین گزینه برای اجاره بدلیل هزینه‌های آن در مقابل مزایای آن هستند)
– ساختمان‌های پیش ساخته ایستای تنها (نگهداری طولانی مدت ژنراتور‌های دیزلی را محبوب‌ترین گزینه برای ساختمان‌های از پیش ساخته راه دور نموده است)
– عملیات دریایی / کشتی (واحد‌های موتور دیزلی خنک‌شده با هوا از رایج‌ترین موتور‌های کشتی در سراسر جهان هستند)
ارتباطات از راه دور
– سردسازی (بدلیل طراحی منعطف این موتورها)
– ایستگاه‌های پمپ / عملیات آبیاری (ژنراتور‌ها یا موتور‌های دیزلی خنک شده با هوا برای سیستم‌های فاضلاب آلوده مورد استفاده بهینه هستند)

مزیت های دیزل ژنراتور هوا خنک

انتخاب ژنراتور خنک‌شونده با هوا به جای استفاده از موتور سنتی خنک‌شونده با آب، دارای مزایای بسیاری است. بسیاری از مالکان به دلایل زیر سیستم خنک شده با هوا را به سیستم خنک کننده ترجیح می‌دهند. موتور‌های دیزلی که توسط آب یا هوا خنک می‌شوند مزایای زیر را دارا می باشند:

کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری:

دیزل ژنراتور ها نیازمند اجزای خنک شونده می باشند. دیزل ژنراتور هوا خنک در ساختمان خود فاقد پمپ آب،رادیاتور و… می باشند و به دلیل عدم وجود مایع خنک کننده  و رادیاتور ،شاهد تبخیر آب در مناطق گرمسیر و یخ زدگی آب رادیاتور در مناطق سردسیر نخواهیم بود و به دلیل  عدم استفاده از اجزای پمپ آب و رادیاتور هزینه های تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور کمتر خواهد شد.

-طراحی موثر:
کلیه ژنراتور‌های مورد استفاده به یک جزء خنک کننده احتیاج دارند. دیزل ژنراتور یا موتور خنک کننده با هوا نیازی به پمپ آب، رادیاتور، دماسنج یا شیلنگ ندارد. هیچ خنک کننده‌ای برای انجماد، نشت، تبخیر، جوش، آلوده شدن و یا ایجاد خوردگی در سیستم خنک کننده وجود ندارد.


از آنجا که سیستم خنک کننده بدون پیچیدگی است، به نگهداری کوتاه مدت کمتری نیاز دارد و کمتر مستعد ابتلا به خرابی گسترده در سیستم است و زمان از کارافتادگی کلی را کاهش می‌دهد. از آنجا که در ژنراتور خنک‌شونده با هوا سیستم رادیاتور هوا وجود ندارد، هزینه‌های مربوط به بسته بندی و حمل و نقل تولید در دیزل ژنراتور کاهش می‌یابد و فضای کمتری برای تهیه این واحد لازم است.
– استفاده از سوخت دیزلی:
ژنراتور‌ها با استفاده از دیزل به عنوان منبع سوخت مورد استفاده، از سوخت کمتری نسبت به واحد‌های گاز طبیعی استفاده می‌کنند. سوخت دیزل ژنراتور نسبت به سایر منابع سوخت از ایمنی بیشتری برخوردار است و به راحتی در محل موجود است. (ساخت و ساز، نظامی، کشاورزی و غیره)

– طراحی منعطف:
بدلیل قابلیت اطمینان و طراحی ساده، از دیزل ژنراتور‌های خنک شونده با هوا می‌توان در انواع کاربرد‌ها استفاده کرد. در بیشتر موارد، عملیات بحرانی طولانی مدت مانند شناور‌های دریایی و ناوبری و فانوس دریایی یا تجهیزات ارتباطی از دیزل ژنراتور‌های خنک شونده با هوا استفاده می‌کنند.

تیم‌های پاسخگویی که در مناطق بحرانی کار می‌کنند به طور معمول از دیزل ژنراتور‌های خنک شونده با هوای کم وزن و قابل حمل استفاده می‌کنند. آتش سوزی، سیل، بهمن یا زمین لرزه اغلب همراه با زباله و گرد و خاک است که می‌تواند سایر ژنراتور‌ها را بسیار ساده‌تر از سیستم‌های دیزل ژنراتور خنک‌شونده با هوا کند.

میزان خرابی در بین ژنراتور‌های دیزلی خنک شده با هوا به دلیل ظرفیت ایستاده آن‌ها بسیار کمتر است. در عملیات نظامی به دلیل داشتن سابقه اطمینان در شرایط نبرد از دیزل ژنراتور‌های خنک شده با هوا استفاده می‌شود.
– کارایی عملکردی:
اصلی‌ترین مزیت ژنراتور‌های دیزلی نسبت به سایر موتور‌ها این است که آن‌ها در دمای بالاتر کار می‌کنند و به سرعت گرم می‌شوند که به طور قابل توجهی از خم شدن سیلندر و سایش پیستون / حلقه می‌کاهد.

با عملکرد دیزل ژنراتور‌ها در چنین درجه حرارت بالایی، لجن روغن کاری به خصوص در سناریو‌های کوتاه مدت کاهش می‌یابد. دوره زمانی گرم شدن سریع همچنین به موتور دیزلی خنک شده با هوا اجازه می‌دهد ظرفیت بار کامل خود را بسیار سریعتر از موتور‌های دارای مایع خنک‌کنندگی بدست آورد.
– سهولت در نصب:
نصب دیزل ژنراتور‌های خنک شونده با هوا، مانند موتور‌های خنک کننده با مایع، بسیار آسان است. با این حال دیزل ژنراتور‌های خنک شونده با هوا کمتر در معرض شکست‌های لرزشی هستند. هر دو سیستم دیزلی خنک شونده با هوا و مایع نیاز به هوای خنک و تمیز برای احتراق و خنک کننده ثانویه، تهویه، لوله کشی اگزوز، قفسه‌های نصب و گارد‌های اعمال شده بر روی قسمت‌های گرم و چرخان دارند.


همه ژنراتور‌های استفاده شده با هم برابر نیستند. انجام تحقیقات و تعیین دامنه پروژه، قیمت و میزان استفاده طولانی مدت از موتور دیزل خنک شده با هوا قبل از خرید مهم است. کلیه ژنراتور‌های مورد استفاده باید توسط متخصص موتور دیزل خنک شده با هوا مورد آزمایش و تنظیم قرار گیرند تا استاندارد‌های کاری را تنظیم کنند.

برای مشاهده مقالات و پروژه های بیشتر ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.